Zauważmy, iż praktycznie każdego dnia wielu kierowców powoduje określone sytuacje, w konsekwencji których tracą oni prawa jazdy. Wiele osób zadaje sobie pytanie dotyczące tego, z jakich powodów można stracić prawo jazdy.

W wyniku jakich sytuacji można stracić prawo jazdy?

Pierwszy podstawowy powód to stwarzanie zagrożenia na drodze – należy podkreślić, że prawo jazdy można zatrzymać kierowcy, który znacząco przekroczył prędkość, nie zareagował na sygnały policji, które nakazują zatrzymanie samochodu, a także wyprzedzał na przejściu dla pieszych bądź też na podwójnej ciągłej. Znaczące może także okazać się nieudzielenie pierwszej pomocy ofierze wypadku.

Zdaj prawo jazdy w Częstochowie z OKSK Tyła! Zadzwoń do Nas +48 513 175 550

Wymienione zostały tutaj zarówno wykroczenia, jak i przestępstwa, w odniesieniu do których, jeśli policjant zatrzyma prawo jazdy, to sąd zwykle przychyla się do decyzji, a w konsekwencji tego orzeka zakaz prowadzenia pojazdów przez ustalony czas. Co więcej, prawo jazdy może być również zatrzymane wtedy, gdy dokument ten jest zniszczony, a w czasie kontroli policjant uzna, że przez to nie może on odczytać interesujących go danych. Można wtedy nawet przypuszczać, że taki dokument został podrobiony bądź jest on już nie ważny.

Kolejne sytuacje to jazda pod wpływem alkoholu lub narkotyków – zauważmy, że jeśli dana osoba kieruje samochód pod wpływem narkotyków, to zawsze wiąże się to z zatrzymaniem prawa jazdy. Bez znaczenia są tutaj wielkości stężenia danej substancji w organizmie osoby kierującej pojazd. Podobna sytuacja ma miejsce, jeśli kierowca jest pod wpływem alkoholu. Nadmieńmy, iż sąd zwykle proponuje odebranie prawa jazdy na ustalony czas, a także grzywnę oraz karę więzienia w zawieszeniu. Co ważne, wysokość oraz długość kary są zależna od wielu różnych czynników. W sytuacji, kiedy pijany kierowca bądź też kierowca, który był pod wpływem narkotyków, przyczynił się do wypadku, w jakim były ofiary śmiertelne bądź też ranni, wtedy sąd może zakazać takiemu kierowcy dożywotniego prowadzania samochodów.

Spowodowanie wypadku – przyczynienie się do wypadku, w którym były ofiary śmiertelne, bądź też poważnie ranni, również wiąże się z odebraniem prawa jazdy. Co ważne, dożywotnio pozbawione prawa jazdy są także osoby, które zbiegły z miejsca zdarzenia bądź też prowadziły samochód pod wpływem alkoholu lub narkotyków.

Przekroczenie limitu punktów karnych – prawo jazdy można także odebrać po przekroczeniu określonego limitu punktów karnych. W przypadku kierowców, jeżdżących krócej aniżeli jeden rok, limit ten wynosi 20 punktów, z kolei w przypadku kierowców starszych stażem limit wynosi 24 punkty.