Jeżeli dana osoba chce zostać zawodowym kierowcą pojazdów ciężarowych, musi sobie wyrobić stosowne uprawnienia. Wiele osób zadaje sobie pytanie związane z tym, która kategoria prawa jazdy będzie odpowiednia. Wszystko jest zależne od tego, które dokładnie pojazdy osoba ta chce prowadzić. Warto dodać, że prawo jazdy na tira to zwykle kategoria C+E – tego rodzaju układ daje największe możliwości. Zrobienie prawa jazda C+E daje możliwość kierowania pojazdem z ciężką przyczepą – jest to niezwykle pożądane w przypadku kierowców tirów.

Co ważne, żeby przystąpić do kursu prawa jazdy wspomnianej kategorii C+E, dana osoba musi zdać egzamin na prawo jazdy kategorii C bądź też może wyrabiać oba prawa jazdy w takim samym czasie – jednakże musi posiadać już prawo jazdy kategorii B. Oprócz tego, warunkiem jednoczesnego wyrabiania prawa jazdy C oraz C+E jest uzyskanie tak zwanego profilu kursanta (PKK) w Wydziale Komunikacji na obie wymienione kategorie. Jest to niezwykle praktyczne rozwiązanie, gdyż wyrobienie prawa jazdy C+E zajmuje wtedy mniej czasu, a także pochłania mniejsze środki. Warto dodać, że wtedy kursant może pomniejszyć ilość zajęć dla kategorii C nawet do 20 godzin.

Zdaj prawo jazdy w Częstochowie z OKSK Tyła! Zadzwoń do Nas +48 513 175 550

Kto może zrobić prawo jazdy na tira?

Żeby zrobić prawo jazdy na tira należy również spełnić inne wymagania – głównie dotyczące wieku. Należy zaakcentować, że kierowcą pojazdów ciężarowych może w naszym kraju zostać osoba, która skończyła 21 lat. Tyczy się to zarazem kategorii C1, a także C tudzież C1/C + E. Jednakże możliwe jest przyspieszenie tego procesu. Można zrobić prawo jazdy na tira nawet w wieku 18 lat. Jest to możliwe w przypadku, gdy dana osoba uzyskasz tak zwane Świadectwo Kwalifikacji Zawodowej po przejściu wstępnej kwalifikacji (280 godzin). Wtedy może uzyskać prawo jazdy kategorii C od chwili osiągnięcia pełnoletniości.

Oprócz tego, warto także przypomnieć, że ze zgłoszeniem się na kurs wcale nie musimy czekać do dnia naszych urodzin. Naukę możemy rozpocząć nawet 3 miesiące przed ukończeniem określonego wieku, który został określony przez prawo. Co ważne, do wymienionych wcześniej uprawnień należy dodać również wspomniane już Świadectwo Kwalifikacji Zawodowej, gdyż poza prawem jazdy na tira jest ono konieczne do tego, żeby zostać zawodowym kierowcą. Świadectwo te uzyskamy po przejściu państwowego egzaminu. Należy jednak podkreślić, iż traci ono swoją ważność po 5 latach – wtedy wymagane jest jego odnowienie poprzez udział w kursie (jednakże egzaminu nie trzeba zdawać ponownie).