Aby zdać prawo jazdy po pierwsze musisz być pewien swoich umiejętności. Jeśli odczuwasz niepewność lub dostrzegasz pewne braki – rozwiej swoje wątpliwości. Na egzaminie teoretycznym oczywiście musisz zabłysnąć wiedzą. Na dzień przed testem państwowym odśwież swoje informacje. Najlepszym sposobem nauki są oczywiście skojarzenia. Część z rzeczy zapewne i tak już wiedziałeś przed rozpoczęciem kursu. Z największym stresem wiąże się jednak egzamin praktyczny. Przed nim najlepiej dokupić sobie jedną lub kilka godzin jazd, które pomogą Ci nabrać pewności siebie za kierownicom.
Być może to frazes i łatwo o tym mówić z pozycji biernego kibica, ale najlepiej abyś przed samym egzaminem wypoczął a w jego tracie – zachował spokój. Nerwy są najczęstszą zgubą zdających. One powodują, że nawet proste komendy wydają nam się najbardziej skomplikowane. Podejdź do sprawy zadaniowo – masz zadanie do wykonania i zrób to najlepiej jak potrafisz.
Zanim wstawisz się w WORDzie sprawdź, czy masz ze sobą dokument potwierdzający Twoją tożsamość. Przeddzień zrezygnuj z picia alkoholu. Po pierwsze – dla bezpieczeństwa, a po drugie – komfortu jazdy. Alkohol wypłukuje z organizmu magnez, którego braki będą powodowały trzęsące się ręce i jeszcze większy stres. Na egzamin powinieneś stawić się w dobrej kondycji zarówno psychicznej, jak i fizycznej. Kolejna rzecz to wskazania lekarskie. Przyjmowanie leków, które powodują zaburzenia w kierowaniu pojazdem mogą zaszkodzić nie tylko Tobie, ale i innym uczestnikom ruchu. Przed wyjściem upewnij się, że masz ze sobą okulary bądź soczewki kontaktowe (o ile taka adnotacja widnieje na Twoim orzeczeniu lekarskim). Jeśli nie będziesz ich ze sobą miał, będzie to skutkowało niemożliwością przystąpienia do sprawdzianu Twoich umiejętności jazdy.
Kondycja psychiczna to także odporność na stres i powściągliwość. Jeśli nie zgadzasz się z opiniami egzaminatora – nie dyskutuj z nim na ten temat podczas jazdy. Swoje uwagi zachowaj na sam koniec. Wdawanie się w potyczki słowne może jedynie zaszkodzić Twojemu wynikowi. Egzamin zazwyczaj trwa około 45 minut. Duży wpływ na jego długość ma Twoja dynamika jazdy. W przypadku, kiedy masz wątpliwości dotyczące komendy egzaminatora – zapytaj go o to ponownie. Z pewnością udzieli Ci informacji.
Ostatnią rzeczą, która także wpłynie na sukces Twojego zdawania, jest skupienie. Nie rozpraszaj się błahostkami. Obserwuj swoje otoczenie i kontroluj swoje zachowanie. Tak jak pisaliśmy wcześniej – podejdź do tego zadaniowo. W końcu stajesz przed wyzwaniem, a nie rozwiązywaniem problemu.