Część teoretyczna

Przeprowadzona zostaje przy pomocy komputera. Przed rozpoczęciem egzaminu, prowadzący precyzyjnie wytłumaczy działanie programu, choć jego obsługa nie jest skomplikowana nawet dla osób, które nie miały wcześniej styczności z tego rodzaju urządzeniem.  W razie jakichkolwiek wątpliwości, mamy możliwość aby zwrócić się do prowadzącego o objaśnienia.

Część praktyczna – plac manewrowy

Na placu manewrowym należy spokojnie i bez pośpiechu wykonać zadania, które częstokroć były przeprowadzane podczas nauki jazdy, dlatego nie powinniśmy mieć z nimi większych trudności. Skoncentrujmy się na poleceniach wydawanych przez egzaminatora i upewnijmy się czy odpowiednio przygotowaliśmy pojazd i wykonaliśmy wszystkie czynności. Najważniejsze, aby nie wpaść w panikę podczas gdy zgaśnie silnik lub coś innego pójdzie nie tak. Możemy powtórzyć wykonanie polecenia drugi raz, jednak w przypadku zatrzymania samochodu na torze jazdy podczas „jazdy po łuku”, tracimy szansę na dalszy tok egzaminu.

Część praktyczna – poruszanie się w ruchu drogowym

Należy właściwie przygotować pojazd oraz upewnić się czy mamy włączone światła, zapięte pasy oraz czy hamulec ręczny został zwolniony. Czynności wykonujemy bez pośpiechu. W razie gdy zgaśnie silnik samochodu, nie popadamy w panikę, gdyż dopiero popełnienie drugi raz tego samego błędu kończy się zakończeniem egzaminu.

Egzaminator wydaje polecenia odpowiednio wcześnie, tak abyśmy mieli czas na ich wykonanie, jednak gdy nie usłyszeliśmy zadania lub mamy wątpliwości, powinniśmy poprosić o powtórzenie. Jeżeli z jakiś przyczyn nie udało nam się tego uczynić, jak najszybciej podajmy egzaminatorowi swoje uzasadnienie i wyjaśnijmy swoje postępowanie.

Udowodnijmy egzaminatorowi, że w pełni jesteśmy skupieni na jeździe i wydawanych przez niego poleceniach, dlatego też uwzględnijmy jego uwagi np. dotyczące prędkości i jej dostosowania do danych warunków albo zachowania bezpiecznej odległości od wymijanych obiektów.

Gdyby jednak nie udało nam się zakończyć egzaminu z pozytywnym wynikiem, skupmy się jeszcze przez chwilę i wysłuchajmy oceny egzaminatora. Cenne uwagi mogą okazać się przydatne podczas kolejnego podejścia do części praktycznej egzaminu.

Porady jak przygotować się do egzaminu

  • Przepisów ruchu drogowego nie należy uczyć się na pamięć, lecz starać się wyobrazić ich praktyczne zastosowanie,
  • Odpowiedni rozkład zajęć pozwala na szybsze opanowanie ćwiczonych poleceń. Podczas planowania jazd z instruktorem, ułóż grafik tak, aby na początku lekcje przeprowadzane były jak najczęściej, a dopiero w późniejszym czasie co 3-4 dni,
  • Postaraj się rozpoznać wymiary pojazdu i jego położenie, prawy i lewy bok, ustawienie kół, przedni i tylny zderzak. Prowadzenia samochodu nie należy uczyć się na pamięć, jak w niektórych przypadkach występuje reguła „gdy pojawi się tyczka w połowie tylnej szyby, to…”
  • Do egzaminu należy podejść nie traktując go jako barierę do uzyskania uprawnienia prowadzenia pojazdu, lecz jako sprawdzenie ćwiczonych podczas lekcji umiejętności. Celem egzaminatora jest ocena tego, czy bezpiecznie umiesz zachować się w ruchu drogowym, nie stwarzając zagrożenia dla innych oraz samego siebie
  • Czując się niepewnie po ukończeniu kursu nauki jazdy, warto rozważyć dokupienie dodatkowych zajęć. Instruktor powinien sprecyzować, które ćwiczenia nie są jeszcze dobrze przyswojone i które należy potrenować.
  • Ważne jest, aby w dniu egzaminu nie obarczać się ciężkimi zajęciami. Warto darować sobie także wykupienie dodatkowych jazd. Na egzamin należy wstawić się odpowiednio wcześnie, aby móc mentalnie, już na miejscu przygotować się do tego faktu i aby stres choć w małym stopniu ustąpił.
  • Jeżeli jednak egzamin zakończy się z negatywnym wynikiem, to nie należy tego traktować jako życiowe niepowodzenie, lecz skupić się na opinii egzaminatora z uwagą, które elementy musimy jeszcze przećwiczyć i uzupełnić.

Jak przezwyciężyć stres egzaminacyjny

  • Do egzaminu należy podejść jako sprawdzenie zdobytych na kursie umiejętności. Negatywne nastawienie nie poprawi sytuacji, ale sprawi, że jeszcze bardziej utwierdzimy się w przekonaniu, że nam się nie uda,
  • Podczas oczekiwania na egzamin, należy unikać towarzystwa osób, które popadają w panikę i przekazują nieprawdziwe, przesadzone informacje na temat egzaminatorów oraz toku egzaminu,
  • Niewątpliwie poczucie pewności swoich umiejętności wpływa na poziom stresu. Jeżeli na kursie opanowaliśmy w pełni wszystkie polecenia instruktora, na egzaminie nie powinniśmy mieć trudności z realizacją wydanych poleceń. Egzaminator wymaga umiejętności, które były wielokrotnie ćwiczone podczas trwania kursu i które sprecyzowane są w przepisach obowiązujących odnośnie prowadzenia egzaminu. Warto zapoznać się także z kryteriami oceniania.
  • Wykorzystajmy każdą metodę radzenia sobie ze stresem, która kiedyś okazała nam się być skuteczna i którą również będziemy mogli wykorzystać podczas oczekiwania na egzamin. Możemy przykładowo spróbować ćwiczeń oddechu. Jeżeli czujemy nadchodzący stres, weźmy głęboki oddech, a następnie powoli wypuszczajmy powietrze.

Bycie kierowcą wiążę się z wieloma skomplikowanymi i czasem stresującymi sytuacjami, dlatego musimy nauczyć się opanowywać stres i sprawnie podejmować decyzje.