Jeśli właśnie jesteś w trakcie przygotowywania się do egzaminu na prawo jazdy, gorąco polecamy  zapoznanie się z naszymi poradami. Dzięki temu istnieje szansa na zwiększenie możliwości zdania egzaminu za pierwszym razem. Nasze taktyki zostały potwierdzone badaniami naukowymi, a sposobność zaliczenia egzaminu może podwyższyć się nawet o 50 proc.

Przystąpienie do egzaminu rano

Naukowcy z czasopisma „Proceedings of the National Academy of Sciences” (PNES) przez 3 lata przeprowadzali obserwacje dotyczącego tego, jak nasz mózg pracuje o różnej porze dnia. Badali dwa miliony testów przeprowadzonych wśród uczniów w wieku od 8 do 15 lat. Z badań wynikło, iż z każdą kolejną godziną pisania egzaminu, wyniki pogarszały się o 0,9 proc. Przykładowo, z testu wykonanego o godzinie piętnastej, średnie wyniki są o około 54 proc. gorsze w porównaniu z wynikami egzaminu przeprowadzonego o godzinie 9 rano. Taka sama sytuacja występuje w przypadku zdawania testu na prawo jazdy. Lepiej przystępować do egzaminu rano, gdyż wieczorem spada nasza koncentracja i zmniejszają się szanse na osiągnięcie celu. Późniejsza pora skutkuje zazwyczaj gorszymi wynikami, do których zaangażowane są funkcje poznawcze mózgu, czyli: pamięć, mowa, uwaga, myślenie abstrakcyjne- niezwykle ważne podczas rozmów kwalifikacyjnych czy egzaminów.

Przerwa w myśleniu o nadchodzącym egzaminie

Istnieją sytuacje, w których nie ma możliwości by do egzaminu na prawo jazdy podejść w godzinach porannych. Dlatego też zaleca się 20-30 minutowe przerwy, podczas których należy się zrelaksować i spróbować nie myśleć o nadchodzącym teście bądź innej stresującej okoliczności. Przerwy mogą zwiększyć szansę zdania testu średnio o 1,7 proc. Sławomir Malinowski, pracujący w warszawskim WORD-zie dostrzega zależności między badaniami a doświadczeniem. Osoby podchodzące do egzaminu w godzinach przedpołudniowych są mniej zestresowane i bardziej odprężone.

Sprawdź poziom swojej wiedzy

Przed egzaminem warto rozwiązać testy próbne z pytaniami do egzaminu państwowego. Baza pytań dostępna jest w książce pod tytułem „Jak zdać egzamin na prawo jazdy”. Dodatkowo, jako prezent do książki został dołączony kod dostępu do testów, które można przeprowadzić online. Kod umożliwia dostęp do ogromnej bazy pytań na egzamin prawa jazdy 2017, zatwierdzonych oficjalnie przez Ministra Infrastruktury i Rozwoju.

Uczenie się od najlepszych

Przydatne informacje i wskazówki dotyczące przygotowania się do egzaminy można znaleźć w publikacji z serii Auto Świat Radzi pod tytułem „Jak zdać egzamin na prawo jazdy”. Zawarte są tam porady odnośnie wyboru odpowiedniej szkoły jazdy, wymaganych formalności i zdania egzaminu za pierwszym razem. Dokładniejsze przygotowanie zmniejszy stres towarzyszący na egzaminie. Ponadto, w książce można znaleźć sugestie o kupnie swojego pierwszego pojazdu i serwisowania. Dzięki zaznajomieniu się z treścią książki, przygotujesz się nie tylko do egzaminu, ale i również do jazdy codziennej.