Proces zdobycia prawa jazdy nie jest złożony, jednakże trzeba do niego podejść z rozsądkiem. Przede wszystkim trzeba znać procedury, które w czasie zdobywania pozwoleń trzeba wypełnić; istotny jest również sposób doboru ośrodka szkolenia kierowców, jaki przygotuje Cię do testu państwowego.

Od czego zaczynam przygodę z prawem jazdy?

Aktualnie o prawo jazdy ubiegać się może każdy, kto naturalnie spełnia warunek odpowiedniego wieku dla określonej grupy prawa jazdy. Przebieg zdobywania uprawnień należy zacząć od wizytacji u specjalisty upoważnionego do badania kandydatów na kierowców, jaki po wykonaniu badania – jeżeli wszystko będzie w porządku – wyda postanowienie ustalające brak przeciwwskazań do prowadzenia samochodem określonej (bądź określonych) kategorii.

Specjalistę upoważnionego do badania kierowców możesz dobrać sobie indywidualnie. Bywa, iż takie upoważnienia ma twój lekarz pierwszego kontaktu (tzw. specjalista rodzinny), a jeżeli nie, zapewne będzie mógł kogoś takiego zarekomendować. Bez wysiłku takiego specjalistę można odnaleźć również w Necie, ustalając przy szukaniu danych choćby własną miejscowość lub rejon. Możesz się również wcześniej skontaktować z ośrodkiem doskonalenia kierowców, jeśli wiesz, w jakim OSK będziesz się szkolił. Niejednokrotnie nauki jazdy kooperują z lekarzami i również mogą pomóc w zorganizowaniu badania. Koszt takiego badania wynosi aktualnie 200 zł. Orzeczenie o braku przeciwwskazań do kierowania samochodami będzie konieczne w urzędzie, kiedy zawnioskujesz o wydanie numeru PKK.

Potem należałoby udać się do fotografa. Zdjęcie do prawka winno przedstawiać osobę bez przykrycia głowy i okularów z ciemnymi szkłami. Głowa musi być ustawiona tak, żeby było widać lewy półprofil z widocznym lewym uchem. Twarz musi być proporcjonalnie rozjaśniona. Rozmiar zdjęcia: 3,5×4,5 cm. Naturalnie warunków tych – udając się do fotografa – znać nie potrzebujesz. Fotograf wymagania znakomicie zna, musisz go jedynie powiadomić, do których celów fotografia będzie konieczna.

Jeżeli masz genetyczne bądź nabyte wady wzroku, możesz wykonać fotografię w ciemnych okularach. Jednakże analogiczne zdjęcie – w okularach – musisz posiadać w dowodzie tożsamości,

Jeżeli masz okrycie głowy zgodnie z wiarą, jaką wyznajesz – możesz je posiadać na zdjęciu, jeżeli twarz będzie wciąż zauważalna. Jednakże analogiczne zdjęcie – z okryciem głowy – musisz posiadać w dowodzie tożsamości.

Złożenie wniosku oraz założenie Profilu Kandydata na Kierowcę jest niezbędne. Musi zostać stworzone jeszcze przed zarejestrowaniem się na kurs oraz jest dokumentem elektronicznym identyfikującym osobę ubiegającą się o prawo jazdy. Kandydat na kierowcę musi się zgłosić do działu komunikacji, odpowiedniego dla własnego miejsca zamieszkania oraz zaprezentować tam zgromadzone dokumenty. To pozwala nam zarejestrować się na kurs prawa jazdy w wskazanym ośrodku.