Egzamin prawa jazdy jest bez wątpienia stresującym wydarzeniem w życiu każdego człowieka. Dla niektórych od dawna marzeniem jest by móc wreszcie usiąść za kierownicą, jednak pomimo chęci i dużego przygotowania, dla wielu osób wiąże się to ze sporym stresem i zdenerwowaniem. Przyszli kierowcy rozmyślają nad tym jak należy postępować i na co w szczególności zwrócić uwagę, aby ukończyć egzamin państwowy z pozytywnym wynikiem. Przed przystąpieniem do egzaminu warto jednak poznać opinie i rady osób, którym udało się zdobyć prawo jazdy i które mają za sobą to stresujące wydarzenie.

Teoria w skrócie

Pierwszym krokiem do uzyskania dokumentu prawa jazdy jest podejście do egzaminu teoretycznego. W siedzibie miejscowego WORD-a wypełnia się test, a po jego ukończeniu z pozytywnym wynikiem, przechodzi się następnie do etapu drugiego, a mianowicie – egzaminu praktycznego pod kontrolą egzaminatora. W pierwszej części egzaminu, zdający musi wykonać zadanie polegające na wykazaniu się wiedzą techniczną na temat pojazdu np. poprzez włączenie określonych rodzajów świateł czy sprawdzenie poziomu płynu hamulcowego. W dalszej kolejności, odbywa się jazda na placu manewrowym. Po specjalnie wyznaczonym pasie ruchu, kursant musi przejechać odcinek drogi do przodu i do tyłu. Kolejna czynność to ruszanie na wzniesieniu przy użyciu hamulca ręcznego. Jeśli na tym etapie wszystko przebiegnie pomyślnie, kursant na polecenie egzaminatora, przygotowuje się do wyruszenia na jazdę po mieście. W trakcie egzaminu, sprawdzana jest wiedza kierowcy pod kątem zasad i przepisów drogowych, weryfikuje się czy osoba posiada odpowiednie umiejętności, umie poruszać się po drogach i nie stwarza niebezpieczeństwa dla innych. Dla zdecydowanej większości, egzamin praktyczny jest najtrudniejszym etapem.

Jak zdać egzamin praktyczny na prawo jazdy za pierwszym podejściem?

Istotnym czynnikiem, który oddziałuje na to, jak przebiegnie egzamin na prawo jazdy jest nastawienie zdającego. Choć w takiej sytuacji ciężko się nie stresować i nie denerwować, to bardzo ważne jest, by udać się na egzamin z pomyślnym nastawieniem i świadomością, że jesteśmy pewni swoich umiejętności. Osoby, którym udało zdać się egzamin, z pewnością potwierdzą, że podczas jazdy egzaminacyjnej nie tylko umiejętności są ważne. Na wynik wpływa także kwestia tego, czy jesteśmy mocno zestresowani i jakie mamy podejście. Przed udaniem się do WORDa, konieczne jest odpowiednie nastawienie psychiczne. Jeśli osoby przed egzaminem czują się jeszcze niepewni i mają wątpliwości, można zapisać się na dodatkowe jazdy doszkalające. Warto wtedy udać się w bardziej skomplikowane miejsce, skrzyżowania, ulice, które sprawiają trudności.

Pora na egzamin!

Aby oszczędzić sobie nieco stresu w obawie o to czy nie spóźnimy się na egzamin, warto przyjechać trochę wcześniej. Z drugiej strony, lepiej też nie przychodzić z dużym wyprzedzeniem, gdyż długie czekanie na egzamin tylko nasili stres i zdenerwowanie. Gdy nadejdzie nasza kolej, spróbujmy się uspokoić i skupić na wykonaniu wskazanych przez egzaminatora zadań. Nie należy wykonywać ich w pośpiechu, zwłaszcza na placu manewrowym, bo w ten sposób może łatwo dojść do pomyłki. Kiedy wyjedziemy już na miasto, nie wolno zbyt długo zastanawiać się nad tym co należy zrobić, ponieważ warunki na drodze zmieniają się bardzo szybko, dlatego także nasza decyzja musi być natychmiastowa. Najważniejsze jest, by pewnie wykonywać manewry, zwracać uwagę na sytuację w lusterkach wstecznych, a przede wszystkim, opanować nerwy.