Kurs na prawo jazdy Częstochowa to marzenie młodych ludzi, którzy wchodzą w 18. rok życia, ale nie tylko. Umiejętność prowadzenia samochodu przydaje się każdemu, dlatego na kurs zapisują się osoby w każdym wieku. Warto nabyć te umiejętności i mieć dokument prawa jazdy, bo dzięki temu codzienność jest często dużo wygodniejsza, można podjechać, gdzie tylko się chce, a także dostać lepszą pracę- wielu pracodawców wymaga bowiem od pracownika posiadania prawa jazdy. Jak krok po kroku zrobić prawo jazdy w Częstochowie?

Stawiamy pierwsze kroki – Kurs na prawo jazdy Częstochowa

Jak w wielu przypadkach, tak i w temacie prawa jazdy jedną z pierwszych kwestii są wszelkie formalności. Myśląc od zrobieniu kursu na prawo jazdy, musimy najpierw wybrać się na badania lekarskie, które określą naszą zdolność do prowadzenia pojazdu. Koszt takich badań to 200 złotych, a po badaniu lekarz specjalista stwierdzi, czy nasz stan zdrowia pozwala na podjęcie kursu, czy będziemy musieli prowadzić auto w okularach, itp. Lekarz wyda nam ogólne zaświadczenie, iż jesteśmy zdolni do prowadzenia pojazdów.

Z tym zaświadczeniem udać się trzeba do odpowiedniego względem miejsca zamieszkania wydziału komunikacji, gdzie składa się wniosek o wydanie numeru PKK (Profil Kursanta Kierowcy). Mając ten numer możemy już śmiało zapisać się na wymarzony kurs. Do wniosku załącza się fotografię, które później będzie widniała na naszym prawie jazdy. Prawo jazdy możemy rozpocząć już 3 miesiące przed 18. urodzinami, ale wtedy pojawia się wymóg, by do wydziału komunikacji przyjść z rodzicem lub prawnym opiekunem, który wyrazi zgodę na przystąpienie do kursu prawa jazdy.

 Po dokonaniu tych formalności, możemy w końcu wybrać szkołę jazdy, w której chcemy rozpocząć kurs. Ceny kursów mieszczą się dziś w przedziale od 1300 do 1800 złotych, a dla własnej wygody warto wybrać sobie najbliższą szkołę jazdy lub taką, która posiada najlepsze opinie. Co do kursu teoretycznego, to warianty obecnie są dwa- można uczęszczać na kurs teoretyczny w szkole jazdy lub odbyć taki kurs w domu online- niezależnie, którą opcję wybierzemy, obie kończą się teoretycznym egzaminem państwowym. Kurs teoretyczny w szkole jazdy pozwala na zadawanie pytań i rozwiewanie swoich rozlicznych wątpliwości, dlatego poleca się jednak odbyć tę część kursu w szkole, a nie tylko online.

Teoria i praktyka

Kurs prawa jazdy obejmuje 30 godzin teoretycznych po 45 minut oraz 30 godzin praktycznych po 60 minut. Kurs praktyczny, a więc za kierownicą auta, można rozpocząć po odbyciu kursu z teorii i zdaniu wewnętrznego egzaminu, który potwierdzi to, że przyswoiliśmy wiedzę o zasadach ruchu drogowego, znamy znaki, etc. Ci, którzy boją się zacząć jeździć, nie muszą się aż tak obawiać- pierwsze praktyczne lekcje odbywają się na placu manewrowym- jest to np. ćwiczenie jazdy po łuku czy ruszanie pod górkę. Dopiero gdy pokażmy instruktorowi, iż za kierownicą czujemy się trochę pewniej, pojedziemy autem na miejskie ulice i pozamiejskie trasy. Kurs praktyczny także kończy się wewnętrznym egzaminem praktycznym, po którym śmiało można zapisać się na państwowy egzamin na prawo jazdy. Kurs na prawo jazdy Częstochowa

Egzamin

Egzamin przeprowadza Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego i to właśnie w nim zapisujemy się na egzamin. Jednego dnia możemy zdać zarówno egzamin praktyczny jak i teoretyczny lub rozłożyć to sobie na dwie daty, w zależności od wygody. Egzamin praktyczny obejmuje takie zdania jak:

– przygotowanie do jazdy, sprawdzenia stanu technicznego podstawowych ele­mentów pojazdu odpowiedzialnych bezpośrednio za bezpieczeństwo jazdy (np. sprawdzenie płynów eksploatacyjnych w aucie, działanie świateł pozycyjnych/ postojowych, działanie świateł hamowania, działanie świateł przeciwmgielnych, etc.),

– ruszanie z miejsca oraz jazda pasem ruchu do przodu i tyłu (płynne ruszanie),

– ruszanie z miejsca do przodu na wzniesieniu,

– jazdę po mieście (egzaminator sprawdza np. właściwe sygnalizowanie zamiaru zmiany kierunku jazdy, upewnienie się o możliwości jazdy, ocenę sytuacji wokół pojazdu, stosowanie się do znaków drogowych, do ograniczeń prędkości, etc.). Kurs na prawo jazdy Częstochowa