Czym jest prawo jazdy każdy wie. Jest to podstawowy dokument, dzięki któremu mamy prawo do prowadzenia pojazdów. Czym zaś jest międzynarodowe prawo jazdy? Jest dokładnie tym samym- jest to odpis polskiego prawa jazdy w formie książeczki przetłumaczony na kilka języków. By mieć międzynarodowe prawo jazdy trzeba obowiązkowo posiadać polskie prawo jazdy. Międzynarodowe prawo jazdy jest niezbędne dla osób, które potrzebują poruszać się samochodem (lub innym pojazdem, np. autobusem, tirem) po drogach krajów spoza Unii Europejskiej.

Jeżeli kraj jest stroną Konwencji Wiedeńskiej oraz Genewskiej, znaczy to, iż uznaje ona na swoim terytorium międzynarodowe prawo jazdy u kierowców. Ale międzynarodowe prawo jazdy jest także uznawane w państwach nie będących stronami tejże Konwencji- o tym, czy jest ono ważne w danym kraju, najlepiej dowiedzieć się w ambasadzie państwa, do którego chcemy jechać.

Zdaj prawo jazdy w Częstochowie z OKSK Tyła! Zadzwoń do Nas +48 513 175 550

Kto wydaje międzynarodowe prawo jazdy?

Międzynarodowe prawo do prowadzenia pojazdów wydawane jest przez starostwo powiatowe. Prawo jazdy to wydawane jest na podstawie złożonego wniosku oraz uiszczonej opłaty, na podstawie polskiego prawa jazdy. Opłata za międzynarodowe prawo jazdy to 35,50 złotych. Do wniosku o takie prawo jazdy należy dołączyć małe zdjęcie (jak do dokumentów) oraz przedstawić swoje dokumenty tożsamości- paszport, dowód lub numer PESEL.

Międzynarodowe prawo jazdy jest ważne przez okres trzech lat. Przed otrzymaniem międzynarodowego prawa jazdy należy się zorientować jaka Konwencja- Wiedeńska czy Genewska- obowiązuje w kraju, do którego zamierzamy się udać. W przypadku gdy wybieramy się do różnych krajów, które są stronami różnych konwencji, trzeba uzyskać dwa dokumenty. Na międzynarodowe prawo jazdy czeka się trzy dni robocze.

Różne Konwencje

Na podstawie Konwencji Genewskiej z 1949 roku z międzynarodowym prawem jazdy możemy się poruszać po takich krajach jak: Albania, Armenia, Azerbejdżan, Bahrajn, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Chile, Kostaryka, Ekwador, Ghana, Gujana, Indonezja, Kenia, Kirgistan, Liberia, Meksyk, Monako, Czarnogóra, Peru, Filipiny, Katar, Korea Południowa, Mołdawia, Rosja, San Marino, Serbia, Republika Południowej Afryki, Tajlandia, Macedonia, Turcja, Ukraina, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Uzbekistan, Wenezuela, Zimbabwe.

Konwencja Wiedeńska z roku 1968 pozwala nam na prowadzenie auta w takich państwach jak m.in. Federacja Rosyjska, Rumunia, Republika San Marino, Republika Senegalu, Republika Seszeli, Republika Słowacka, Republika Słowenii, Konfederacja Szwajcarska, Królestwo Szwecji, Republika Środkowoafrykańska, Republika Tadżykistanu, Republika Tunezyjska, Turkmenistan, Ukraina, Wschodnia Republika Urugwaju, Republika Uzbekistanu, Republika Węgierska, Republika Włoska, Republika Wybrzeża Kości Słoniowej, Republika Zimbabwe, Serbia i Czarnogóra, Republika Bułgarii, Republika Chorwacji, Republika Czeska, Królestwo Danii, Republika Estońska, Republika Filipin, Republika Finlandii, Republika Francuska, Republika Grecka, Gruzja, Kooperacyjna Republika Gujany, Islamska Republika Iranu, Państwo Izrael.

Międzynarodowe prawo jazdy obowiązuje także w USA, ale należy zawsze sprawdzić odrębne przepisy każdego ze stanów.