Osoby posiadające prawo jazdy kategorii B, mogą nie tylko prowadzić samochody osobowe, ale i także uprawnione są do kierowania innych typów pojazdów dopuszczonych przez prawo.

Państwowy egzamin na prawo jazdy poprzedza szkolenie teoretyczne oraz część praktyczna, czyli 30 godzin jazdy w terenie. Po odbyciu kursu, można zapisać się na egzamin. W przypadku uzyskania pozytywnego wyniku, należy poczekać na odbiór dokumentu. Dopiero po uzyskaniu prawa jazdy możemy prawnie usiąść za kierownicą. Na początku młody kierowca uprawniony jest do prowadzenia pojazdów, których masa całkowita nie przekracza 3,5 tony, a więc są to głównie samochody osobowe oraz lekkie auta dostawcze.

Pojazdy o masie całkowitej do 3,5 tony

Osoby będące posiadaczami prawa jazdy kategorii B mogą kierować pojazdami samochodowymi, czyli według prawa, maszynami o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t, w której znajduje się miejsce dla 9 osób razem z kierowcą. Jeśli samochód przekroczy dopuszczalną wagę, zalicza się go do kategorii autobusów.

Jesteśmy uprawnieni także do holowania przyczepy bez hamulca najazdowego, której dopuszczalna masa całkowita wynosi do 750 kg, a suma wagi zestawu nie przekracza 4,25 tony. Jeśli przyczepy posiadają  hamulec , DMC całego zespołu, samochodu wraz z przyczepą, wynosi 3500 kg. Maksymalny stosunek masy pojazdu do przyczepy wyznaczono jako 1,33:1 i aby określić wagę, należy podzielić dopuszczalną masę całkowitą przez współczynnik 1,33. Rozwiązanie wskaże maksymalną masę przyczepy, dopuszczalną do holowania samochodem.

Motocykle 125 ccm

Wraz nowelizacją kodeksu drogowego, nowe przepisy pozwalają osobom z prawem jazdy kategorii B do prowadzenia motocykli z silnikami o pojemności skokowej do 125 ccm. Dodatkowe uprawnienia nie są więc wymagane jeśli chcemy prowadzić większe skutery czy motocykle budżetowe. Ich maksymalna prędkość przekracza zwykle 130 km/h i często wiele osób decyduje się na takie rozwiązanie w tłocznych miastach, aby szybciej dotrzeć do celu. Jednak by móc korzystać z takich przywilejów, kierowca musi posiadać prawo przynajmniej 3 lata. Co więcej, stosunek mocy do masy nie może być większy niż 0,1 kW/kg

Czterokołowce i ciągniki

Czterokołowce dzieli się na pojazdy lekkie oraz pojazdy inne niż lekkie. Pierwszą grupę stanowią czterokołowce, których masa całkowita nie przekracza 350 kg, a prędkość 45 km/h. Kiedyś pojazdy tego typu należały do kategorii motorowerów.

Do grupy drugiej należą pojazdy samochodowe o max DMC 400 kg w przypadku przewozu osób i 550 kg gdy przewóz dotyczy rzeczy. Jeśli nadwozie nie posiada dachu ani pasów bezpieczeństwa, to zobowiązani jesteśmy do poruszania się pojazdem w kasku, a gdy podróżują z nami dzieci do 7 roku życia, max prędkość wynosi 40 km/h. Do tej grupy klasyfikuje się tzw. mikrosamochody, w których najwyższa prędkość wynosi tyle co w przypadku skutera z silnikiem o pojemności 50 ccm.

Także prowadzenie ciągnika rolniczego nie wymaga specjalnych uprawnień. Dokumenty będą jednak potrzebne podczas holowania przyczep ciężkich a także maszyn rolniczych wyposażonych w koła.

Środek transportu dostosowany do własnych potrzeb

Posiadając prawo jazdy kategorii B, mamy szeroki wachlarz możliwości prowadzenia różnych pojazdów, takich jak jednoślady, samochody osobowe, dostawcze, pojazdy czterokołowe, czy nawet maszyny rolnicze. Ważne by w dowodzie rejestracyjnym znalazł się zapis odnośnie dopuszczalnej masy całkowitej pojazdu.

Czym grozi kierowanie pojazdu bez uprawnień?

Przede wszystkim ogromnym nakładem finansowym jeśli dojdzie do stłuczki lub wypadku. Ubezpieczyciele obciążają winnego gigantycznymi kwotami, gdyż uszkodzenie samochodów takich marek jak Audi, Mercedes czy BMW wiąże się z dużymi kosztami naprawy. Nawet jeśli mamy wykupione ubezpieczenie OC lub AC, a ubezpieczyciel przekaże środki na naprawę, to dochodzi do tzw. regresu, czyli winny będzie musiał zwrócić pieniądze zakładowi ubezpieczeń.