Kiedy po tygodniach wielkiego stresu, dowiesz się, że pozytywnie zaliczyłeś wszystkie egzaminy upoważniające cię do otrzymania prawa jazdy, możesz być z siebie dumny. To bowiem oznaka, że już niedługo zagościsz na polskich oraz zagranicznych drogach, jako nowy kierowca. Każdy człowiek czeka na satysfakcjonującą wiadomość, że prawo jazdy jest już do odbioru. Czasem już po ostatnim egzaminie zaplątamy głowę myślami, jak długo potrwa procedura jego wydania i czy można ją jakoś przyśpieszyć. Najważniejsze to pamiętać, że bez dokumentu nie można wsiadać nam za kółko i prowadzić samochodu, gdyż może to przynieść nieprzyjemne dla nas konsekwencję. A o tym, jak sprawdzić prawo jazdy, dowiesz się już za chwilę.

Zdaj prawo jazdy w Częstochowie z OKSK Tyła! Zadzwoń do Nas +48 513 175 550

Ile musisz czekać na dokument?

Zasadniczo, nie istnieje jeden termin, który informuje nas o konieczności oczekiwania na prawo jazdy. Z wielu analiz można wywnioskować, że ten czas to około dwa tygodnie, od chwili, gdy odpowiedni urząd, Starostwo lub Urząd Miasta złoży stosowny wniosek o jego wydanie. Wynik pozytywny egzaminu na prawo jazdy to informacja dla WORD, o konieczności przesłania naszej dokumentacji wyżej wymienionym instytucją. Musi się w nich znaleźć opinia lekarska, dane kandydata ze zdjęciem, dokumenty ze szkoleń oraz zaświadczenie potwierdzające zdanie egzaminu. To zazwyczaj nie zajmuje wiele czasu, może zdarzyć się jednak taka sytuacja, że w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego, wniosek zostanie wypełniony nieprawidłowo, przez co przedłuży to proces odbioru dokumentu. To jednak tylko przypadki, ale jeśli chcemy mieć spokojną głowę, warto i o nich pamiętać.

Jak odebrać prawo jazdy?

Wydanie prawo jazdy to proces dość długi, który egzekwuję od przyszłych kierowców cierpliwość. Zanim otrzymamy dokument do rąk własnych, czeka nas jeszcze urzędowa opłata, którą zobowiązani jesteśmy uiścić. Szczegóły tych formalności różnią się od siebie, dlatego lepiej już na początku dowiedzieć się od urzędu, jak będzie wyglądała ta procedura. Kwota, jaką musimy wnieść za otrzymanie prawa jazdy to 100,50 zł. Jeśli zostanie ona uiszczona, w ciągu najbliższych dziewięciu dni, możemy spodziewać się gotowego dokumentu. Jeżeli to nie jest pierwszy raz, w który starasz się o upoważnienie do jazdy, może się okazać, że czas oczekiwania znacznie się przedłuży. Urząd będzie musiał sprawdzić możliwe niejasności i przeanalizować sytuację, w której prawo jazdy zostało Ci na przykład odebrane.

Czy prawo jazdy jest już gotowe?

Czasem czas wydania dokumentu upoważniającego do jazdy nie jest jednoznaczny. To zatem wiąże się z tym, że to my sami musimy sprawdzać, czy jest ono gotowe. Jak sprawdzić prawo jazdy, aby móc oficjalnie zostać nowym kierowcą? Na szczęście osobiste stawienie się w urzędzie nie jest naszą jedyną możliwością. W dzisiejszych czasach dostajemy adresy stron internetowych, na których możemy sprawdzić „status” naszego prawa jazdy. W celu weryfikacji podajemy podstawowe informacje jak data urodzenia, imię, nazwisko oraz pesel. Strony same generują nam informację i wskazują, na jakim etapie przygotowawczym się znajdujemy. Jeśli, widnieje informacja o tym, że urząd przyjął dokument i jest on do odbioru, czym prędzej możemy się po niego udać. Szerokiej drogi!