Utrata prawa jazdy za przekroczenie dopuszczalnej dozwolonej prędkości w danym obszarze jest jedną z najczęstszych przyczyn utraty tego dokumentu w Polsce. Często dotyka to młodych, niedoświadczonych kierowców, którzy po udanie zdanym egzaminie często ulegają iluzji, że potrafią jeździć znakomicie – bo przecież zdali trudny państwowy egzamin – i celowo testują pedał gazu, by popisać się swoimi umiejętnościami. Ale i doświadczonym kierowcom zdarza się mieć „za ciężką nogę”. Co robić, gdy policyjny radar nas wychwyci? Jak odzyskać prawo jazdy zatrzymane za przekroczenie prędkości?

Choć drogówka nie jest pobłażliwa dla łamiących przepisy kierowców, nie są oni pozbawieni szansy na poprawę i odzyskanie tak ważnego i potrzebnego im dokumentu. Zatrzymanie prawa jazdy za przekroczenie prędkości jest stosowaną przez prawo formą kary, która ma zdyscyplinować nieodpowiedzialnego kierowcę i oduczyć go złego nawyku nadmiernego dociskania pedału gazu. Po zakończeniu kary kierowca odzyskuje dokument – i nie musi w tym celu zdawać powtórnego egzaminu, gdyż zatrzymanie prawa jazdy nie oznacza utraty uprawnień do kierowania pojazdem.

Zdaj prawo jazdy w Częstochowie z OKSK Tyła! Zadzwoń do Nas +48 513 175 550

Procedura zatrzymania prawa jazdy

Zgodnie z przepisami od 2015 r. za przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h w terenie zabudowanym kierujący musi liczyć się z zatrzymaniem prawa jazdy za przekroczenie prędkości. O zatrzymaniu decyduje policjant po tym, gdy już zatrzyma amatora zbyt szybkiej jazdy. Bezpośrednio po zabraniu nam dokumentu otrzymujemy od policjanta pokwitowanie uprawniające do kierowania pojazdem przez 24 godziny od chwili jego zatrzymania.

Po zarekwirowaniu dokumentu policjant w ciągu 7 dni przekazuje go do właściwego starosty, który wydaje tę decyzję formalnie. Jeśli kierowca się do niej nie dostosuje, grozi mu zatrzymanie prawa jazdy przez okres 6 miesięcy (jest to najdłuższy czas, na jaki starosta może zatrzymać prawo jazdy). A jeśli nawet mimo tego taki kierujący wsiądzie za kółko, starosta cofnie mu uprawnienia do kierowania pojazdem, ponadto grozi mu kara więzienia nawet do 3 lat. Okres zatrzymania prawa jazdy zatrzymane za przekroczenie prędkości wynosi natomiast 3 miesiące.

Nie tylko zatrzymanie

Niestety, zatrzymane za przekroczenie prędkości prawo jazdy to niejedyny skutek złamania tego wykroczenia. Kierujące ze zbyt ciężką nogą otrzymuje także przewidziane prawem punkty karne oraz musi zapłacić mandat w wysokości 500 zł. Wprowadzenie tak drakońskich przepisów spowodowane było nagminnym łamaniem przepisu o ograniczeniu prędkości na polskich drogach. Niestety, piratów drogowych nie udało się przez to z ruchu wyeliminować.

Jak odzyskać prawo jazdy?

Z racji tego, że zatrzymanie prawa jazdy nie oznacza utraty uprawnień do kierowania pojazdem, to, jak odzyskać prawo jazdy zatrzymane za przekroczenie prędkości, nie jest bynajmniej uciążliwe i nie wymaga wypełniania stosu formularzy. Po 3 miesiącach kierowca będzie mógł po prostu odebrać swój dokument we właściwym wydziale komunikacji. Potem pozostaje już tylko przestrzeganie obowiązujących prędkości i zachowywanie ostrożności na drogach.