Każda osoba, której państwowy egzamin na prawo jazdy zakończył się pozytywnym wynikiem, nie może już doczekać się, aby odebrać upragniony dokument. W jaki więc sposób możemy dowiedzieć się, czy prawo jazdy zostało wyrobione i możemy się po nie udać do urzędu w celu odbioru?

Po zdaniu egzaminu

Kiedy już uda nam się zdać egzamin, ośrodek ruchu drogowego przesyła tą wiadomość do starostwa. Następnie rozpoczyna się postępowanie administracyjne i zostaje skierowane zamówienie do PWPW S.A. gdzie odbywa się wydruk prawa jazdy. Później dokument odsyła się do starostwa.

Czas oczekiwania w różnych urzędach jest inny. Nie sprecyzowano terminu w którym można spodziewać się informacji odnośnie gotowego do odbioru prawa jazdy po zdaniu egzaminu. Najczęściej czas ten wynosi od tygodnia do trzech.

Telefon

Jednym ze sposobów, aby uzyskać potrzebne informacje jest wykonanie telefonu do urzędu, który odpowiada za wydanie prawa jazdy. Wybierając tę opcję kontaktu, należy mieć na uwadze, że czasem czas oczekiwania na połączenie może być znacznie wydłużony.

Internet

Inną możliwością jest sprawdzenie statusu na Internecie. Należy wprowadzić na stronie dane takie jak imię, nazwisko oraz pesel. Po naciśnięciu przycisku „sprawdź”, wyświetlą się odpowiednie informacje.

Pierwszym z komunikatów jest „przyjęto wniosek-trwa postępowanie administracyjne”. Na tym etapie toczą się czynności objaśniające oraz weryfikujące osobę wnioskującą lub też nastąpił już druk dokumentu.

Kolejny status to „przyjęto dokument w urzędzie, dokument do odbioru”. Po takiej wiadomości możemy udać się po odbiór prawa jazdy do urzędu.

W wyniku nieprawidłowego podania danych, wystąpienia błędu podczas wprowadzania imienia, nazwiska lub peselu, pojawi się komunikat „niepoprawne dane, brak spraw w toku lub dokument wydany”.  Inną przyczyną może być też fakt, że wniosek nie trafił jeszcze do systemu Kierowca/Pojazd lub został już wydany.

Ile trzeba zapłacić za prawo jazdy?

Oferty kursu na prawo jazdy są bardzo zróżnicowane, na rynku można zaobserwować znaczną konkurencję pomiędzy firmami oferującymi usługi. Cena kompletnego kursu wynosi najmniej 1200 zł, jednak należy doliczyć do tego koszt egzaminu teoretycznego i praktycznego, które wynoszą 30 zł i 140 zł.