Międzynarodowe prawo jazdy to dokument będący odpisem, urzędowym tłumaczeniem krajowego prawa jazdy na języki obce. Z pewnością okaże się niezbędne podczas zagranicznych podróży, gdy zdecydujemy się wypożyczyć samochód.
Dokument występuje w postaci szarej, papierowej książeczki więc formatem zbliżony jest do starego prawa jazdy, które obowiązywało kilka dekad temu.
Międzynarodowe prawo jazdy jest ważne na czas nie dłuższy niż 3 lata i podczas kontroli drogowej koniecznie trzeba przedstawić także krajowy dokument, gdyż obowiązują ona wyłącznie w parze.
W jakich sytuacjach międzynarodowe prawo jazdy będzie konieczne?
Polskie prawo jazdy uprawnia do poruszania się samochodem na terenie Unii Europejskiej, ale także w obrębie Europejskiego Obszaru Gospodarczego, w więc w takich krajach jak Szwajcaria, Islandia, Liechtenstein czy Norwegia.
Jeśli postanowimy wyjechać za granicę, poza Europę do państw, w których nie występuje alfabet łaciński, niezbędne okaże się międzynarodowe prawo jazdy. Kraje które podpisały Konwencję Genewską lub Wiedeńską także uznają owy dokument. Mowa tu o takich patstwach jak np. Zjednoczone Emiraty Arabskie, republiki dawnego Związku Radzieckiego oraz większa część państw z Afryki, Ameryki Północnej, Łacińskiej, Południowej oraz Bliskiego Wschodu.
Na obszarze niektórych krajów poza Europą, nie jest konieczne posiadanie międzynarodowego prawa jazdy, jednak podczas wynajmu samochodu, lepiej na wszelki wypadek przeanalizować treść regulaminu.
Jak uzyskać międzynarodowe prawo jazdy?
Procedura wyrobienia dokumentu nie jest skomplikowana, a czynności rozpoczyna się od wypełnienia wniosku. Można go znaleźć w urzędzie miasta lub pobrać z Internetu. Należy zwrócić uwagę, aby wniosek posiadał stosowny wzór w zależności od Konwencji Genewskiej lub Wiedeńskiej. Jeśli decydujemy się na wyrobienie obu odpisów, konieczne jest załączenie dwóch zdjęć o wymiarach 3,5×4,5 cm. Należy przedstawić również ważny dowód osobisty lub paszport oraz dowód wykonania wpłaty. Cena jednego odpisu wynosi 35,50zł.
Ile zajmuje wyrobienie dokumentu?
Ustawowo czas oczekiwania wynosi 3 dni robocze, jednak najczęściej odbiór możliwy jest w ciągu jednego dnia. Jeśli nie wystąpią żadne awarie w maszynie, zajmuje to tylko kilka godzin, wcześniej natomiast trzeba okazać potwierdzenie wpłaty.
W przypadku odmowy wydania dokumentu przez urzędnika z różnych przyczyn, w ciągu 14 dni mamy możliwość odwołania się od decyzji do samorządowego kolegium odwoławczego. Należy je dostarczyć je w starostwie powiatowym, w którym odrzucono wniosek.