Jak wskazują statystyki Głównego Instytutu Statystycznego z 2018 roku, aż 21% Polaków posiada dokument jakim jest prawo jazdy. Na pewno spora część ze wszystkich kierowców i nie- kierowców zastanawia się nad tym, dlaczego pojazdy nauki jazdy są oznaczone literą L. Dziś odpowiadamy na to pytanie.

Zdaj prawo jazdy w Częstochowie z OKSK Tyła! Zadzwoń do Nas +48 513 175 550

Oznaczenie auta nauki jazdy

To jak wygląda pojazd nauki jazdy nie jest żadnym widzimisię jednej czy drugiej szkoły nauki jazdy, a jest wynikiem specjalnych przepisów, które to regulują. Pojazd szkoły nauki jazdy, którym jeździ kursant posiada na swoim dachu kwadratową tabliczkę z białą obwódką i biała literą L na niebieskim tle. Widząc to oznaczenia mamy od razu pewność, iż widzimy auto, służące do szkolenia przyszłego kierowcy. Konieczność takiego oznaczenia wynika z zapisów artykułu 55 ust 1 kodeksu drogowego, jednakże artykuł ten nie podaje nam wyjaśnienia, dlaczego na pojazdach nauki jazdy widnieje akurat litera L. Rozporządzenie Ministerstwa Infrastruktury z 22 lipca 2002 roku mówi z kolei o dokładnych wymiarach jakie powinna posiadać taka tablica, jednak i ono nie rozwiązuje zagadki, dlaczego na tejże tablicy widnieje litera L.

Zdaj prawo jazdy w Częstochowie z OKSK Tyła! Zadzwoń do Nas +48 513 175 550

Odpowiedź jest w sumie prosta, a pochodzenie znaku wiąże się oczywiście z angielskim źródłosłowem. W języku angielskim słowo „learn” oznacza „uczyć się”, a „learner” to ten, który się uczy- i stąd rozwiązanie całej zagadki. Dziś pojazdy nauki jazdy oznaczone literą L spotkać można nie tylko w Polsce czy w Wielkiej Brytanii, ale niemal na całym świecie- także w Australii czy w Portugalii. Zależnie od kraju litera ta pojawia się, jednakże na innym tle (np. w Zjednoczonym Królestwie tło jest czerwone).

Co ciekawe, jeśli zdamy już egzamin i dostaniemy prawo jazdy, literkę L możemy zastąpić literą P i nią właśnie oznaczyć swoje auto. Po co? Litera P to skrót od „probationary”, czyli „próbny”, co należy rozumieć szerzej jako osobę początkującą, taką która dopiero uczy się samodzielnie jeździć po świeżo zdanym egzaminie. Oznaczanie swojego auta literą P jest oczywiście niewymagane żadnymi przepisami, jednak mając to oznaczenie możemy nieraz się spotkać z przychylniejszym traktowaniem naszych drobnych błędów na drodze przez innych użytkowników ruchu.  Może to pomóc w nabraniu pewności siebie i ograniczyć ryzyko stresujących zdarzeń agresji drogowej.

Od kiedy uczymy się w Polsce jeździć?

A zastanawialiście się kiedyś skąd w Polsce szkoły jazdy i kiedy zaczęliśmy się uczyć jazdy w szkołach? Pierwsze przepisy o ruchu drogowym pojawiły się w Polsce w 1826 roku. Pierwszy kodeks drogowy to 1921 rok. Pierwsze w Polsce prawa jazdy zostały wydane w roku uzyskania niepodległości (1918 rok), wtedy też powstały pierwsze komisje egzaminacyjne. By prowadzić powstające i docierające także do Polski w tamtych czasach Fordy, trzeba było mieć ukończone 18 lat oraz zdać egzamin teoretyczno- praktyczny z wiedzy o budowie i działaniu pojazdu oraz znajomości przepisów ogólnopolskich i wojewódzkich, a także z prowadzenia tegoż pojazdu. Prawo jazdy było rzadkie i elitarne, a jego ważność obowiązywała przez trzy lata.