Pierwsze Quady zawitały do Polski w połowie lat 90 i stosunkowo szybko zdobyły sławę. Należałoby wiedzieć, iż na tego rodzaju pojazdy potrzebne jest prawo jazdy. Które? To zależy od modelu maszyny.

O sławie pojazdów ATV, czyli tzw quadów zdecydowała ich uniwersalność, odporność w terenie oraz możliwość jeżdżenia po publicznych drogach. Quady z powodzeniem działają w Wojsku Polskim, Policji, Straży Pożarnej, Straży Ochrony Kolei, i również Lasach Państwowych oraz górskich służbach ratowniczych. Żeby kierować nimi po publicznych ulicach, należy zaopatrzyć się w odpowiednie uprawnienie jazdy.

Które prawo jazdy jest konieczne na czterokołowce lekkie

Podstawową grupę quadów stanowią pojazdy lekkie. Ich pełna waga nie może przewyższać 425 kilogramów, pojemność silnika 50 ccm (dla pojazdów z zapłonem iskrowym) i 500 ccm (dla pojazdów z zapłonem samoczynnym), moc 4 bądź 6kW (8.1 KM) zależnie od podkategorii, a szybkość maksymalna 45 km/h.

Takie parametry powodują, iż do używania najmniejszych ATV przez niepełnoletnie osoby niezbędne jest posiadanie kategorii AM. Można ją zdobyć mając ukończone 14 lat.

Co istotne, kurs wolno rozpocząć już na 3 miesiące przed czternastymi urodzinami. Niestety, w tym miejscu pojawiają się pierwsze przeszkody. Test zdaje się motorowerem. Żaden z Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego nie pozwala podejść do egzaminu na quadzie, ponieważ reguluje to postanowienie ministra infrastruktury z 31 grudnia 2002.

Ocena informacji teoretycznej kierowcy bazuje się na 850 pytaniach. 700 obejmują pytania ogólne, jednak 150 dotyczy AM. Praktyczna część opiera się z paru manewrów na placu (slalom szybki oraz wolny i awaryjne hamowanie) oraz przynajmniej 10 minut przejażdżki po mieście. Pełna operacja pochłonie 170 złotych.

Które prawo jazdy jest konieczne na czterokołowce zwykłe

Posiadając 15 lat oraz 9 miesięcy można zarejestrować się na kurs B1. Ta kategoria upoważnia do przemieszczania się pojazdami do przewozu osób o wadze nie większej aniżeli 400 kilogramów.

W wypadku transportu rzeczy kodeksy przewidują wagę do 550 kg. Ponadto, występuje zmniejszenie mocy napędu do 20,4 konia mechanicznego.

Co interesujące, ten zapis znaczy także możliwość prowadzenia wszystkich microsamochodów realizujących wymagania.

Osoby dorosłe z kategorią B mogą prowadzić wszelkie ATV pod warunkiem, iż pojazdy są zarejestrowane jako czterokołowce, czterokołowce lekkie bądź traktory. W sytuacji, kiedy w dowodzie rejestracyjnym występuje nazwa motocykl, należy być przygotowanym na potrzebę odbycia kategorii A dla sprzętów, jakich pojemność jednostki napędowej przewyższa 125 ccm, a moc 11 kW.