Z pewnością każdy kierowca słyszał o eco drivingu, czyli zasadzie ekonomicznej jazdy samochodem, która w ostatnim czasie rośnie na popularności. Dla większości osób w wielkim skrócie oznacza niskie spalanie paliwa i oszczędną jazdę, jednak jest to znacznie szerzej rozumiana kategoria. Na czym polega eco driving oraz jakie korzyści możemy osiągnąć dzięki wprowadzeniu pewnych zasad?
Eco driving – oszczędnie nie znaczy wolno
Eco driving wiąże się z przestrzeganiem zasady jazdy defensywnej. Cechuje się ona przede wszystkim ostrożnym prowadzeniem pojazdu i unikaniem niebezpiecznych warunków na drodze. Kierowca powinien przewidywać możliwe niebezpieczeństwo wynikające z zachowania innych uczestników ruchu jak również samemu unikać ryzykownych sytuacji.
Aby przewidzieć zagrożenie na drodze należy uważnie obserwować ulicę oraz najbliższe otoczenie. Kierując pojazdem trzeba zwracać uwagę nie tylko na obszar znajdujący się przed maską samochodu, ale również na to, jak wygląda sytuacja w dalszej odległości. Pozwala to bowiem na dostatecznie szybką reakcję, wcześniejsze hamowanie lub znalezienie drogi ucieczki, a wobec tego, na uniknięcie wypadkowi.
Aby móc jednak odpowiednio zareagować na potencjalne niebezpieczeństwo, musimy podczas jazdy zachować bezpieczną odległość. W niektórych przypadkach może nas to uchronić przed stłuczką bądź inną kolizją. Choć każdy kierowca odpowiada za utrzymanie stosownej odległości przed pojazdem, warto również wspomóc osoby prowadzące samochód za nami. W tym celu przydatne z pewnością okaże się delikatne naciśnięcie pedała hamulca w trakcie hamowania silnikiem, gdyż kierowca z tyłu dostanie sygnał jaki manewr wykonujemy. Pamiętać należy ponadto o poinformowaniu innych uczestników ruchu o planowanym skręcie czy zmianie pasa za pomocą kierunkowskazów. Nie możemy oczekiwać, że pozostali domyślą się naszych zamiarów.
Kierowcę defensywnego cechuje to, że przed wyjazdem planuje trasę. To naprawdę przydatne, aby wyjechać w odpowiednim momencie, sprawdzić aktualne warunki i tym sposobem ominąć korki.
Jakie są zasady eco drivingu?
W założeniu eco drivingu jest w głównej mierze to, aby jazda była zarówno bezpieczna, jak i też ekonomiczna. Do zasad tejże umiejętności ekonomicznego prowadzenia pojazdu należy:
- jazda ze stałą prędkością oraz ograniczenie postojów,
- zapewnienie bezpiecznej odległości między pojazdami,
- umiejętne hamowanie silnikiem.
Jadąc samochodem na danym biegu, można ograniczyć spalanie paliwa poprzez utrzymanie stałej prędkości, nie dodając gazu ani nie spowalniając pojazdu. Tym samym, oszczędza się hamulce, zużycie opon i nie powstaje ryzyko utraty przyczepności.
Eco driving – zalety
Wbrew opiniom niektórych, eco driving wcale nie oznacza mozolnej jazdy. Kierujący pojazdem musi dostosować prędkość adekwatnie do warunków na drodze, dlatego też, zbyt wolna jazda także może okazać się niebezpieczna. Najbardziej ekonomiczne i jednocześnie najbardziej bezpieczne jest prowadzenie pry utrzymywaniu stałej prędkości.
Płynny ruch nie tylko ogranicza wystąpienie korków na drodze. Poprzez harmonijną jazdę można również zmniejszyć zużycie paliwa a także zużycie części i układów w samochodzie. Płynne poruszanie się pojazdem to przede wszystkim większe bezpieczeństwo.
Bez wątpienia, istotną korzyścią, która wynika z ekonomicznej jazdy, jest zredukowanie poziomu emisji spalin, wobec czego poruszanie się samochodem staje się bardziej ekologiczne. Co więcej, skupiając się na ostrożnej i płynnej jeździe, kierujący odczuwa mniejszy stres a prowadzenie auta zaczyna sprawiać większą przyjemność.