prawo jazdy częstochowaWielkimi krokami zbliża się wcielenie w życie okresu próbnego dla nowych kierowców. Prócz zielonego listka, świeży kierowcy będą musieli zmierzyć się z dodatkowymi ograniczeniami. Przypomnijmy, że ustawa od 2011 roku czeka na swoją realizację i tym razem nic nie zapowiada jej kolejnego przesunięcia.

Obowiązkowe kursy doszkalające na prawo jazdy

Wprowadzenie okresu próbnego ma celu dokształcenie nowych posiadaczy prawa jazdy. Będzie on trwał dwa lata, a objęte nim będą osoby, które otrzymają dokument prawa jazdy kategorii B po 4 czerwca 2018 roku. Między czwartym a ósmym miesiącem od odbioru uprawień, kierowca będzie zobowiązany odbyć praktyczne szkolenie z zakresu zagrożeń w ruchu drogowym oraz kurs doszkalający w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego. Na pierwszym z nich, kierowca zmierzy się z niebezpiecznymi sytuacjami, które wynikają z nadmiernej prędkości. Drugie zaś będzie obejmowało problematykę wypadków drogowych, poruszone zostaną psychologiczne aspekty kierowania pojazdem, a także czynniki, które wpływają na bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Bolączką pozostają jednak koszty. Godzinna część praktyczna wiąże się z wydatkiem 200 zł ze strony świeżego kierowcy, zaś teoretyczna – 100 zł.

Możliwość wydłużenia okresu próbnego

Okres próbny wymaga jednak ostrożności. Jeśli kierowca popełni w tym czasie dwa wykroczenia i będą one potwierdzone mandatem lub wyrokiem sądu, prezydent miasta na prawach powiatu lub starosta będzie mógł przedłużyć okres o kolejne dwa lata. Dodatkowo, będzie on mógł skierować niepokornego kierowcę na kurs reedukacyjny w zakresie bezpieczeństwa ruchu lub wydać skierowanie na badania psychologiczne.

Ograniczenie prędkości i zielony listek

Mimo dużych obostrzeń, największą bolączką świeżych kierowców pozostaje zielony listek. Przez pierwsze osiem miesięcy od uzyskania praw do kierowania pojazdem, kierowca będzie mógł prowadzić jedynie samochód oznakowany nalepką z zielonym listkiem. Znak będzie musiał widnieć zarówno z tyłu, jak i przodu kierowanego auta. Naszym zdaniem, dającym do myślenia przepisem jest jednak ograniczenie prędkości. W obszarze zabudowanym, nowy kierowca nie będzie mógł przekroczyć prędkości 50 km na godzinę, zaś poza nim – 80 km. Na autostradzie i drodze ekspresowej nasz nowicjusz czterech kółek nie będzie mógł poszaleć więcej niż 100 km na godzinę. Jakkolwiek zbyt szybka jazda może spowodować wypadek lub kolizję, tak zbyt niska – również. Szczególnie na autostradzie, kiedy mkniemy średnio z prędkością 140 km na godzinę. Kolejne obostrzenie dotyczy wykonywania zawodu kierowcy. Dopiero po ośmiu miesiącach kierowca będzie mógł podjąć pracę, która wiąże się z zawodowym kierowaniem pojazdu.

Chcesz zdać prawo jazdy w Częstochowie? Zapisz się na nasz kurs. Więcej informacji pod numerem telefonu 034 361 64 80 lub 513-175-550.