Kiedy wkraczamy w pełnoletność, czujemy, że możemy przenosić góry. Myślimy o tym, co będzie nam wolno i z jaką niebywałą swobodą się to wiąże. Życie oczywiście weryfikuje nasze wyobrażenia. Jednak tym, co cieszy w tym momencie najbardziej jest możliwość legitymowania się dowodem osobistym i … prawem jazdy. Jego zdobycie wiążę się jednak z niemałą pracą ponieważ prócz wiedzy praktycznej, musimy zaczerpnąć garść cennych informacji z teorii. Wydawać by się mogło, że to bułka z masłem w obliczu nadchodzącej matury i przebytych do tej pory sprawdzianów i egzaminów. I ponownie zderzamy się ze ścianą widząc materiał, który w niedługim czasie musimy przyswoić. Co zrobić, żeby ta wiedza wchodziła nam do głowy lekko i przyjemnie? Wybrać taką szkołę prawa jazdy w Częstochowie, która przedłoży nam teorię w interesujący sposób. Gra bowiem jest warta świeczki. To, czego nauczymy się na zajęciach teoretycznych nie tylko będzie nam pomocne przy zdaniu państwowego egzaminu, ale przede wszystkim będzie stanowiło o naszej bezpiecznej i pewnej jeździe w następnych latach.

Jako ciekawostkę warto przytoczyć czym jest prawo jazdy i skąd się właściwie wzięło. Pierwszy dokument wystawiono dla Karla Benza, niemieckiego inżyniera i pioniera motoryzacji, w 1888 roku. Powód był prozaiczny. Mieszkańcy Mannheim zaczęli się uskarżać na zapach i hałas, który roztaczał jego Motowagen (pierwszy automobil z silnikiem spalinowym i elektrycznym zapłonem, który osiągał prędkość 16 km na godzinę). Zezwolenie na używanie swojego pojazdu na drogach publicznych otrzymał od samego Wielkiego Księcia Badenii. Tu mowa oczywiście o wyjątkowym przypadku, jednakże wkrótce po tym wydarzeniu, w 1903 roku brytyjskie prawo wprowadziło ustawę o pojazdach silnikowych, a tym samym pierwsze powszechne prawo jazdy. Każdy kierowca miał obowiązek nie tylko udowodnić, że umie poruszać się pojazdem, ale także winien być zarejestrować swoje „auto” w lokalnym urzędzie.  Aby móc ubiegać się o ten przywilej, kandydaci musieli mieć ukończone 17 lat. Dalsze nowelizacje w ustawach o ruchu drogowym zaostrzały przepisy.

Mimo, iż pierwszy oficjalny dokument został nadany w Niemczech, Polska nie odstawała od zachodnich sąsiadów. W Polsce rozbiorowej pierwsze przepisy ustanowiono już w roku 1826! Dopiero odzyskanie niepodległości przyniosło za sobą oficjalne nadawanie prawa jazdy. Z kolei rok 1921 to pierwszy kodeks drogowy. Obecnie prawo ulega ciągłym zmianom. Kolejne czekają nas w 2018 roku. Co przyniosą? Między innymi okres próbny dla świeżych kierowców, obowiązkowe kursy doszkalające oraz konieczność jazdy z zielonym listkiem przez pierwsze osiem miesięcy od nabycia praw.

Jak zdobyć prawo jazdy w Częstochowie

Jak zatem dziś możemy zdobyć prawo jazdy? Częstochowa to jedno z tych miast, w którym możemy przystąpić do uzyskania odpowiednich uprawnień. Szkół jest wiele, jednak na co zwrócić uwagę, by wybrać tę, która pozwoli opanować nam odpowiednią wiedzę oraz praktykę szybko i skutecznie? Zacznijmy od tego, co bardzo często rozstrzyga o naszym wyborze, czyli cenie. Taniej, nie oznacza lepiej. Tym samy, nie jest powiedziane, że mniej kosztowne szkolenia będą też mniej rzetelnymi. Najlepiej zweryfikować to w starostwie. Wystarczy spojrzeć na wyniki zdawalności uczniów danej szkoły lub zasięgnąć informacji w internecie. Zasada jest prosta – im szybciej zdamy egzamin, tym będzie się to wiązało z mniejszymi kosztami związanymi z ich powtarzalnością.

Drugą, nie mniej istotną kwestią, jest sama renoma szkoły. Jak w każdym innym mieście w Polsce, prawo jazdy w Częstochowie nie dotyczy wyłącznie najpopularniejszej kategorii B. Warto zapoznać się z pełną ofertą ośrodka. Im większy i pełniejszy zakres szkoleń oraz zajęć dodatkowych tym zazwyczaj bardziej stabilna pozycja firmy na rynku. Tu także warto sięgnąć do forów internetowych i zwrócić uwagę na historię – czy od dawna wątek szkoleniowca jest podejmowany oraz czy ludzie chętnie rekomendują daną placówkę. Warto też zwrócić uwagę na zaplecze OSK. Czy samochody są nowe, spełniają normy i czy szkoła posiada dostęp do placu manewrowego. Równie ważny jest także egzamin wewnętrzny, który nie ma być utrapieniem dla kursantów, lecz weryfikacją ich gotowości do przystąpienia do egzaminu. Zdecydowanie z mniejszym stresem będzie się wiązało dokupienie dodatkowych godzin niż powtórka z egzaminu państwowego.

Szkoła nauki jazdy Częstochowa OKSK Tyła

Jak wspomnieliśmy wcześniej, wykład teoretyczny jest równie ważny co praktyka. Na prawidłowo przeprowadzonym szkoleniu nie tylko poznamy znaki drogowe i omówimy pytania egzaminacyjne, ale przede wszystkim będziemy mieli niepowtarzalną możliwość poznania skomplikowanych sytuacji na drodze. Zanim wyjedziemy na ulicę musimy poznać zasady bezpieczeństwa i zrozumieć, że jesteśmy częścią ruchu drogowego. Mamy współgrać z innymi kierowcami, a jednocześnie być odpornymi na ich presję. Jako świeży kierowcy nie raz zostaniemy „pouczeni” klaksonem przez starszych i bardziej doświadczonych kolegów za kółkiem, jednak to nie powinno wpływać negatywnie nasz komfort jazdy.  Pamiętajmy, że dobra szkoła i nauka prawa jazdy w Częstochowie nie tylko ma nas przygotować do egzaminu, ale przede wszystkim nauczyć odpowiedzialnego i bezpiecznego korzystania z dróg.